OFFICE INFORMATION
Mail:
Box 40, Loreburn, SK, S0H 2S0
Office Address
562 Main Street, Loreburn, SK
Phone
(306) 644-2022
Fax:
(306) 644-2064
Email
rm254@sasktel.net

Office Hours (Monday to Friday)
8:30 am to noon
1:00 - 4:00 pm
Summer Hours (July - September)
8.30 a.m. - Noon; 1:00 p.m. - 4:00 p.m.
Friday - 8.30 a.m. - Noon; Closed in the afternoon
Regular Council Meetings
Second Wednesday of each Month at 8:30 a.m.

Assessment
852,611,580
Population
380

Emergency Services and Contacts
911 Emergency Services
911
Emergency Measures Officer – Kevin Vollmer
(306) 567-7330
Outlook Health Centre
(306) 867-2240
Davidson Heath Centre
(306) 567-2801 or (306) 564-3163
Central Butte Regency Manor
(306) 796-2190
Pest Control Officer
Robert Kozak
Weed Inspector
Matthew Hauberg

Kevin Vollmer

Reeve

Vanessa Tastad

Administrator

Janell Hundeby

Assistant Administrator

Candace Wankel

Office Assistant

Steven South

Foreman Ph. (306)230-2050

Joseph Kretsch

Div. 1 Councillor


Brad Norrish

Div. 4 Councillor

David Vollmer

Div. 2 Councillor


Darwyn Snustead

Div. 5 Councillor

Garry Book

Div. 3 Councillor


Garry Stone

Div. 6 Councillor


For a bit of history, retired administrator J. Alvin Forrest, took on the project of assembling a list of all the individuals who served with the municipality and the years of their service. This plaque is updated yearly and kept in the municipal office as a permanent record honoring their service.


  • Past Reeves
  • 1910-1912 George Potts
    1913 W.H. Jay
    1914 J.A. Riggs
    1915 E.T. Child
    1916-1918 Edgar Book
    1919-1928 Thomas Jack
    1929-1951 Edgar Book
    1952-1968 W.A. Norrish
    1969-1974 W.J. Jackson
    1975-1998 Bruce Book
    1999-2006 Stuart Ector
    2007- current Kevin Vollmer

  • Past Administrators
  • Administrators are appointed by Council to the position of Administrator, which is the Chief Administrative Officer for the municipality.

    1910-1913 R.A. Thompson
    1913-1925 George Baldwin
    1925-1941 Andy Harrison
    1941-1967 W.A.Baker
    1968-1992 J. Alvin Forrest
    1992-2014 Nona Stronski

    2015- Vanessa Tastad

  • Division 1 Councillors
  • Division 2 Councillors
  • Division 3 Councillors
  • Division 4 Councillors
  • Division 5 Councillors
  • Division 6 Councillors
  • 1910-1913 Julius Joel

    1914-1920 C.O. Ganes

    1921-1930 A. Ector

    1930-1938 A.W. Purdy

    1939-1946 G.S. Bullmer

    1947-1950 John Kruger

    1951-1952 Adam Chernick

    1953-1956 John Krogan

    1957-1976 Clarence Kretch

    1977-1990 Dennis Soggie

    1991-1998 Stuart Ector

    1999-2012 Donald Chernick

    2012-          Joe Kretsch

  • 1910-1912 James Bartley

    1913-1914 W.A. Jamieson

    1915-1917 John Dodds

    1918-1923 M.R. Ham

    1923-1925 Harry Baldwin

    926-1929 John Dodds

    1930-1931 Carl Newlove

    1932-1951 David McLelland

    1952-1953 Manley Wankel

    1954-1973 Hans Christensen

    1974-1977 Norman Brown

    1978-2001 Roy Hagen

    2002-2006        Kevin Vollmer

    2007- 2018 Brian Brown

    2018- David Vollmer

  • 1910-1915 Edgar Book

    1916-1918 Thomas Jack

    1919-1920 W.Henderson

    1921-1929 John Miller

    1930-1933 Beacher Jack

    1934-1954 J.H.Miller

    1955-1962 G.R.Book

    1962-1966 J.H.Book

    1967-1974 Bruce Book

    1975-1992 L. VanZandenbergen

    1993-1996 Dwayne Richman

    1997-2004 W. VanZandenbergen

    2005- 20– Garry Book

     

     

     

     

  • 1910-1913 O.M. Akre

    1914 H.C. Kennedy

    1915 Olaf Berg

    1916-1929 H.C. Kennedy

    1930-1937 L.R. Adams

    1938-1945 C.B.Abercrombie

    1946-1953 W.J. Lett

    1954-1973 Nels Langager

    1974-1980 Orin Sather

    1980-2003 Dale Lemke

    2004- 2018 Rod Vollmer

    2018 – Brad Norrish

  • 1910-1912 John Finnerty

    1913   Albert Scott

    1914-1918 Gordon Wheeler

    1919   James Iredom

    1920-1939 Harvey Bernick

    1940-1952 G. Stepardson

    1953-1956 Victor Mann

    1957-1966 Wm. Shepardson

    1967-1968 Cliff Lucki

    1969-1974 Fred Cowan

    1975-2016 Donald Spence

    2016–2020 Douglas Taylor

    2020- Darwyn Snustead

  • 1910-1911 W.H. Jay

    1912-1913 John Riggs

    1914-1915 D.E.Stonne

    1916-1920 E.A.Holmlund

    1921-1927 Paul Stone

    1928-1951 W.A. Norrish

    1952-1965 Arnold Carlson

    1966-1971 Stanley Hauberg

    1972-1979 Henry Hovland

    1980-1991 Larry Hauberg

    1991- Garry Stone

     

     


Municipal Appointments

At the first meeting of council held in November of each year, Council appoints individuals to serve as members on standing committees or as representatives of the municipality:

Deputy Reeve
Garry Book
Emergency Measures Officer
Kevin Vollmer
Central Butte Foundation Board
Joseph Kretsch
Recreation Boards
Hawarden Darwyn Snustead
Strongfield Darwyn Snustead
Loreburn David Vollmer
Elbow Joseph Kretsch
Danielson & Douglas Parks Committee
Joe Kretsch
RCMP Community Initiatives
David Vollmer
Board of Revision & Development Appeals Board
Western Municipal Planning Ltd.
Loreburn Library Board
Amanda Glubis
Elbow Library Board
June Evans
Palliser Regional Board
Vanessa Tastad
South Saskatchewan River Watershed Stewards Inc
Garry Stone
PFRA Community Pastures Committee
Joseph Kretsch
WaterWolf Region Representatives
David Vollmer and Garry Stone
Municipal Hail Delegate
Brad Norrish
Alternate Delegate
Garry Book
APAS Representative
David Vollmer
Engineering
Wood Engineering
Contract Planner
Crosby, Hanna and Associates



There are no comments yet.

Leave a Reply