OFFICE INFORMATION
Mail:
Box 40, Loreburn, SK, S0H 2S0
Office Address
562 Main Street, Loreburn, SK
Phone
(306) 644-2022
Fax:
(306) 644-2064
Email
rm254@sasktel.net

Office Hours (Monday to Friday)
8:30 am to noon
1:00 - 4:00 pm
Summer Hours (July - September)
8.30 a.m. - Noon; 1:00 p.m. - 4:00 p.m.
Friday - 8.30 a.m. - Noon; Closed in the afternoon
Regular Council Meetings
Second Wednesday of each Month at 1:00 p.m.

Assessment
464,520,145
Population
327

Emergency Services and Contacts
911 Emergency Services
911
Emergency Measures Officer – Kevin Vollmer
(306) 644-2089
Outlook Health Centre
(306) 867-2240
Davidson Heath Centre
(306) 567-2801 or (306) 564-3163
Central Butte Regency Manor
(306) 796-2190

Kevin Vollmer

Reeve

Phone: (306) 644-2089

Email: mbarv@sasktel.net

Vanessa Tastad

Administrator

Janell Hundeby

Assistant Administrator

Joseph Kretsch

Div. 1 Councillor

Phone: (306) 867-3373


Brad Norrish

Div. 4 Councillor

Phone: (306) 644-2004

David Vollmer

Div. 2 Councillor

Phone: (306) 867-4230


Douglas Taylor

Div. 5 Councillor

Phone: (306) 227-6078

Garry Book

Div. 3 Councillor

Phone: (306) 644-4800


Garry Stone

Div. 6 Councillor

Phone: (306) 857-4707


For a bit of history, retired administrator J. Alvin Forrest, took on the project of assembling a list of all the individuals who served with the municipality and the years of their service. This plaque is updated yearly and kept in the municipal office as a permanent record honoring their service.


  • Past Reeves
  • Past Councillors
  • Past Administrators
  • 1910-1912 George Potts
    1913 W.H. Jay
    1914 J.A. Riggs
    1915 E.T. Child
    1916-1918 Edgar Book
    1919-1928 Thomas Jack
    1929-1951 Edgar Book
    1952-1968 W.A. Norrish
    1969-1974 W.J. Jackson
    1975-1998 Bruce Book
    1999-2006 Stuart Ector
    2007- Kevin Vollmer

  • DIVISION 1
    DIVISION 2
    1910-1913 Julius Joel 1910-1912 James Bartley
    1914-1920 C.O. Ganes 1913-1914 W.A. Jamieson
    1921-1930 A. Ector 1915-1917 John Dodds
    1930-1938 A.W. Purdy 1918-1923 M.R. Ham
    1939-1946 G.S. Bullmer 1923-1925 Harry Baldwin
    1947-1950 John Kruger 1926-1929 John Dodds
    1951-1952 Adam Chernick 1930-1931 Carl Newlove
    1953-1956 John Krogan 1932-1951 David McLelland
    1957-1976 Clarence Kretch 1952-1953 Manley Wankel
    1977-1990 Dennis Soggie 1954-1973 Hans Christensen
    1991-1998 Stuart Ector 1974-1977 Norman Brown
    1999-2012 Donald Chernick 1978-2001 Roy Hagen
    2012 Joe Kretsch 2002-2006 Kevin Vollmer
      2007- 2018 Brian Brown
    DIVISION 3
    DIVISION 4
    1910-1915 Edgar Book 1910-1913 O.M. Akre
    1916-1918 Thomas Jack 1944 H.C. Kennedy
    1919-1920 W.Henderson 1915 Olaf Berg
    1921-1929 John Miller 1916-1929 H.C. Kennedy
    1930-1933 Beacher Jack 1930-1937 L.R. Adams
    1934-1954 J.H.Miller 1938-1945 C.B.Abercrombie
    1955-1962 G.R.Book 1946-1953 W.J. Lett
    1962-1966 J.H.Book 1954-1973 Nels Langager
    1967-1974 Bruce Book 1974-1980 Orin Sather
    1975-1992 L. VanZandenbergen 1980-2003 Dale Lemke
    1993-1996 Dwayne Richman 2004- 2018 Rod Vollmer
    1997-2004 W. VanZandenbergen 2018 –  Brad Norrish
    2005- Garry Book    
    DIVISION 5
    DIVISION 6
    1910-1912 John Finnerty 1910-1911 W.H. Jay
    1913 Albert Scott 1912+1913 John Riggs
    1914-1918 Gordon Wheeler 1914-1915 D.E.Stonne
    1919 James Iredom 1916-1920 E.A.Holmlund
    1920-1939 Harvey Bernick 1921-1927 Paul Stone
    1940-1952 G. Stepardson 1928-1951 W.A. Norrish
    1953-1956 Victor Mann 1952-1965 Arnold Carlson
    1957-1966 Wm. Shepardson 1966-1971 Stanley Hauberg
    1967-1968 Cliff Lucki 1972-1979 Henry Hovland
    1969-1974 Fred Cowan 1980-1991 Larry Hauberg
    1975-2016 Donald Spence 1991- Garry Stone
    2016– Douglas Taylor
  • Administrators are appointed by Council to the position of Administrator, which is the Chief Administrative Officer for the municipality.

    1910-1913 R.A. Thompson
    1913-1925 George Baldwin
    1925-1941 Andy Harrison
    1941-1967 W.A.Baker
    1968-1992 J. Alvin Forrest
    1992-2014 Nona Stronski

    2015- Vanessa Tastad

Municipal Appointments

At the first meeting of council held in November of each year, Council appoints individuals to serve as members on standing committees or as representatives of the municipality:

Deputy Reeve Garry Book
Emergency Measures Officer Kevin Vollmer
Central Butte Foundation Board Joseph Kretsch
Outlook Health Foundation Board Garry Stone
Recreation Boards – Hawarden Douglas Taylor
– Strongfield Brad Norrish
– Loreburn David Vollmer
– Elbow Joseph Kretsch
Danielson & Douglas Parks Comm Joe Kretsch
RCMP Community Initiatives Doug Taylor
Board of Revision Gord Krissmer and Associates
Loreburn Library Board Amanda Glubis
Elbow Library Board June Evans
Palliser Regional Board Rep Vanessa Tastad
S SK River Watershed Stewards Inc Garry Stone
PFRA Community Pastures Committee Joesph Kretsch
WaterWolf Region Representative Garry Book
Municipal Delegate Douglas Taylor, Brad Norrish
Municipal Hail Delegate Brad Norrish
Alternate Delegate Garry Book

There are no comments yet.

Leave a Reply